Search our Site

Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi

Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi kültürel mirasımızın korunması ve tanıtılması amacıyla Yüksel Erimtan'ın koleksiyonunun sergilendiği, arkeolojinin yanı sıra çağdaş sanat ve müzeciliğe de yer veren özel bir kurumdur. 2015'in ilk çeyreğinde açılan, Ankara Kale meydanında konumlanan müze binası, Ankara'nın tarihi dokusuna uyan çağdaş bir mimari dil ile ziyaretçilerini karşılarken, aynı zamanda kentin sanatsal aktivitelerine yeni bir nefes getirmeyi amaçlamaktadır.

Arkeolojik eserlerin  bulunduğu  yenilikçi bir müze anlayışıyla tasarlanan salonların yanı sıra, geçici sergilere de yer veren çok amaçlı bir sergi alanı bulunmaktadır. Ayrıca çok amaçlı salon bünyesinde bilimsel, kültürel ve sanatsal aktiviteler Ankaralıların kullanımına sunulmaktadır.

Her ne kadar koleksiyonlar müzelerin kalbini oluşturuyorsa da, çağdaş müzecilikte bunlar yalnızca bir araç olarak ele alınmakta, asıl önemli olan, bu koleksiyonların etrafında ne tür etkinliklerin gerçekleştirilebildiğidir. Nitekim müzelerin artık etkin birer eğitim kurumu olarak tasarlanıp işletildiği çağımızda, müzelerin başarısı ziyaretçilerine kattığı deneyimlerinin zenginliği ile ölçülmektedir.

Başta çocuklar olmak üzere, her yaş grubuna hitap eden eğitim programları, araştırmacıların kullanımına sunulacak kütüphanesi, özgün tasarım objelerinin yer aladığı hediyelik eşya dükkanı ve ziyaretçilerin dinlenecekleri kafesi ile Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi, canlı ve etkin bir organizma olarak topluma hizmet etmeyi başlıca misyon olarak öngörmektedir.

Erimtan arkeoloji koleksiyonunun müze küratörlük çalışmaları Gül Pulhan ve Adrian Saunders tarafından Selma Ünalın asistanlığında gerçekleştirilmiştir. Müzenin mimarları  Prof. Ayşen Savaş , Can Aker ve Onur Yüncü'dür.  Sergi salonunun tasarımı  da Prof.Ayşen Savaş'a aittir.

Kaynak: https://www.erimtanmuseum.org/index.php/tr/hakkimizda

More in this category: Rahmi Koç Müzesi - Ankara »
10 Gözcü Sokak
Ankara.
Turkey ,06250
0312 311 04 01
Salı - Pazar , 10:00 - 18:00
Contact
Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi

                                                                                                                   

                                                                                                                                                                                                                                                                                                          

"Bu Web Sitesi Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı kapsamında Avrupa Birliği desteği ile hazırlanmıştır.
İçeriğin sorumluluğu tamamıyla Müzeder'e aittir ve AB’nin görüşlerini yansıtmamaktadır."